נורי אל עוקבי, צילום: אתר תרבאבוט-התחברות

הפורום לדו קיום בנגב מוסר כי נורי אל-עוקבי, פעיל לזכויות הבדואים והתושבים הערבים בלוד,
נדון לשבעה חודשי מאסר בפועל , חמישה חדשי מאסר על תנאי וקנס של 40 אלף שקל או חלופה של 400 ימי מאסר, בעוון ניהול עסק ללא רישיון.
העונש החריג בחומרתו הוטל על אל-עוקבי דווקא משום מעמדו, וזאת "כמסר לפזורה הבדואית".

מאחר ואין לאל עוקבי את הכסף הזה, הוא למעשה נשלח ל-20 חודשי מאסר.

אל-עוקבי התמוטט לאחר מתן גזר הדין והוא מאושפז בבית החולים תחת פיקוח משטרתי כשהוא כבול למיטה בידיו ורגליו.

נורי אל-עוקבי, יושב ראש האגודה להגנה על זכויות הבדואים ופעיל להגנת זכויות התושבים הערבים בלוד, נדון היום לשבעה חודשי מאסר בעוון ניהול עסק בלי רישיון. העסק המדובר הוא מוסך שפתח אל-עוקבי בשנת 1964 ברחוב החשמונאים 11 בלוד. במשך השנים השתנתה מדיניותה של עיריית לוד אשר בשנים מסוימות נתנה רישיון למוסך של אל-עוקבי ובשנים אחרות שללה אותו.

אל עוקבי אמר בעקבות פסק הדין: "אני מרגיש שנקטו נגדי באפליה והפחדה מסיבות פוליטיות, כדי למנוע ממני לפתוח את הפה ולהיאבק נגד מדיניות העירייה – למשל ההרס של שבעה בתי תושבים ערבים לפני כשבוע. קיבלתי אישורים מהמשטרה, ממכבי האש, ממשרד הפנים ומהמשרד לאיכות הסביבה שהמוסך פועל בצורה תקינה, אך העירייה שללה ממני את הרישיון בעוד תושבים בסביבתי קיבלו רישיונות לעסקים שנפתחו עשרות שנים אחרי המוסך שלי. אני משוכנע שאילו הייתי מוכן ללכת בקו שמכתיבה העירייה, לא הייתה לי בעיה לקבל רישיון. לא המוסך שלי הוא הבעיה האמיתית שלהם, אלא הפעילות הציבורית שלי"

בעקבות פסק הדין הקשה, אל עוקבי בן ה- 68, הסובל ממחלת לב, חש ברע ופונה אל בית החולים אסף הרופא, שם הוא מאושפז תחת פיקוח משטרתי וכשהוא כבול למיטה בידיו ורגליו. השוטרים אף מנעו מבנו של אל עוקבי שהגיע לבית החולים מלדבר איתו.

אל עוקבי נמצא אשם לפני מספר שבועות והביע נכונות לבצע עבודות שירות בבית תמחוי ברמלה שהיה מעוניין לקבלו. אולם במפתיע החליט השופט להחמיר ולגזור עליו שבעה חודשי מאסר במקום שישה שאותם לא ניתן להמיר בעבודות שירות. בפסק הדין מציין השופט זכריה ימיני במפורש כי "הקלה עם הנאשם יהיה בה משום מסר שלילי לציבור ובמיוחד לפזורה הבדואית." כלומר – דווקא בשל מעמדו של אל עוקבי החמיר איתו בית המשפט.

עו"ד אבי דובין, פרקליטו של אל עוקבי, ביקש מבית המשפט לעכב את ביצוע גזר הדין כדי לאפשר הגשת ערעור, אולם השופט התנה את עיכוב הביצוע בהפקדה מיידית של שלושים אלף שקלים בקופת בית המשפט, סכום שלא נמצא בידיו – וכך הוא נלקח באופן מיידי למאסר. בנוסף לעונש המאסר הטיל בית המשפט על נורי אל-עוקבי קנס של ארבעים אלף שקל או ארבע מאות ימי מאסר תמורתם. עו"ד דובין הגיש הבוקר ערעור על פסק הדין.

"אני מקווה כי בדיון בערכאה גבוהה יותר תגלה המערכת המשפטית הישראלית התחשבות רבה יותר בנורי אל-עוקבי. אין כל הצדקה ליחס החמור שהופעל כלפיו" אומר אדם קלר, דובר תנועת גוש שלום, העוקב מזה זמן רב אחר מאבקו של נורי אל עוקבי למען זכויות הבדואים בנגב.

עו"ד דן יקיר, היועץ המשפטי של האגודה לזכויות האזרח מוסיף: "השופט ימיני למעשה הצהיר כי הוא מעניש את אל עוקבי בחומרה בשל מעורבותו במאבקים למען זכויות המיעוט הערבי-בדווי בנגב וכאמצעי להעברת מסר מרתיע לאוכלוסייה זו – אף שהעבירה הנדונה אינה קשורה לבדווים או למאבקיו החברתיים של אל עוקבי. גזר הדין השערורייתי הזה מצטרף אל גזר הדין החמור שניתן שלשום נגד הפעיל הפוליטי יונתן פולק לכדי מגמה מדאיגה ביותר של ענישה והרתעה של פעילים חברתיים ופוליטיים על-ידי מערכת אכיפת החוק, אותה מערכת שאמורה להיות אמונה דווקא על ההגנה על חופש הביטוי והמחאה."

לפרטים נוספים: אדם קלר – 054-2340749
נורי אל עוקבי 054-5465556 (כרגע לא זמין בשל מאסרו)
סלאח אל עוקבי (בנו של נורי) 054-5465556
עלי אל עוקבי (בנו של נורי) 0546-501663
עו"ד אבי דובין (פרקליטו של נורי אל עוקבי) 052-2446951