English version

מאת: שמוליק דוד

הנציבה לזכויות האדם של האו"ם, גברת נאוונת'ם (נאוי) פילאי, סיירה השבוע בישראל ובשטחים הכבושים וערכה מסיבת עיתונאים. אחד הנושאים המרכזיים שהדגישה פילאי בדבריה הוא הפגיעה הקשה בזכויות התושבים בכפרים הבלתי מוכרים

Navanethem Pillay

"אני מודאגת מההרס החוזר ונשנה של כפרים "בלתי מוכרים" בדואים במדבר הנגב. אחרי שפגשתי אדם שסיפר לי כי כפרו נהרס זה עתה בפעם ה- 15, שלחתי שני חברים בצוות שלי לסייר בכפר זה ובכפרים שכנים ולדווח לי על כך. זהו נושא שאמשיך לנהל אחריו מעקב מקרוב".

האדם שפגשה פילאי הוא יוסף אבו-זאיד, ראש ועד הכפר אל-עראקיב הסמוך לרהט. השניים נפגשו בכינוס של ארגוני זכויות האדם, בו הוצגו בעיות מרכזיות בישראל בפני הנציבה- מפגש שהתקיים במלון ענבל בירושלים ביום ג', ה- 8 בפברואר. יוסף מספר:

"הועד נתון מאז כשנתיים במאבק אינטנסיבי על שטחי אלעראקיב. המאבק של כפרנו מכוון נגד מדיניות הממשלה המכוונת לנישול ולגזילת קרקעות ללא כל הצדקה. במקום לאפשר לאנשים לחיות על אדמתם ולעבדה, קק"ל נוטעת עצים לצרכי שליטה, כדי שהממסד יוכל להשתמש בקרקע כרצונו בעתיד".

יוסף אבו זייד

"כל גל ההריסות והמדיניות האלימה נגד התושבים גורם לסבל נורא לתושבים, פוגע בנשים ובילדים החיים כל העת במצב קשה של אי-ודאות, של הרס מתמיד של קורת הגג והשארתם פעם אחר פעם ללא בית. כמו כן הדבר מוביל לקריעה של המירקם של החיים המשותפים באזור, וגורר אותנו לעימות מיותר ומזיק. ראוי שהמדינה, במקום להקצות משאבים לעקירה ולהרס, תכיר בכפרים ותאפשר לאנשים לחיות באדמתם ולעבדה. רק כך יחושו כחלק אינטגרלי מתושבי המדינה. אם אדמתם תהיה בידם, הם יעבדו ויתפרנסו בכבוד".

במפגש עם הנציבה פילאי השתתפו גם ראש המועצה האזורית לכפרים הבלתי מוכרים בנגב, מר אברהים אל-ואקילי, שהזהיר כי ממשלת ישראל מתכננת מסע של עקירה בכפרים הבלתי מוכרים:

אברהים אל וקילי

"ממשלת ישראל מתכננת לנו הפתעות. אבל אנחנו לא נזוז מהאדמות שלנו. ניאבק עד שנזכה למימוש זכויותינו".
הוא ציין כי תושבי אל-עראקיב וכפרים אחרים חווים חזרה לטראומה הקשה של העקירה שליוותה את הקמת המדינה.

הגברת היג'אר אבו-שארב, מנהלת עמותת יסמין אלנקב, ציינה כי הארגון מלווה את נשות אל-עראקיב במצוקתן ומעניק ייעוץ פסיכולוגי וסעד נפשי. היא העירה כי הנשים והילדים חווים טראומה חוזרת ונשנית, לנוכח הרס הבתים והאלימות המשטרתית הקשה, ומזה זמן חייהם אינם חיים.
אבו-שארב מוסיפה עוד:

"הטיפול בטראומה אפשרי ברמה הפרטנית ולאורך זמן, ומטרתו החוויה הקשה תעובד. באלעראקיב אי אפשר לנהל טיפול כי הטראומה מתמדת, לא מסתיימת. כל פעם הטראומה צפה מחדש. אנחנו מסוגלות לעזור לילדים להתמודד ולהורים להתמודד עם הילדים, אבל כל זה לא ניתן למרפא בגלל שהכאב חוזר ונשנה".

הנד אל-סאנע, לוביסטית, נציגת עמותת מען, ציינה: "האשה לצערנו נשארת בבית, לעיתים מזומנות, ואינה עובדת. הבית הוא ממלכתה ומבצרה, המקום הבטוח והאינטימי שלה. אם הורסים את המקום הכי בטוח בשבילה – אז מה נשאר לה? ההרס מגביר את התחושה שהאלימות מקיפה ואופפת את הנשים מכל צד, וההשפעה הנפשית של זה היא נוראה".

במפגש נכחו 25 ארגוני זכויות האדם, ורבים מהם קראו להתערבות הנציבות במצב זכויות האדם בכפרים: ג'עפר פרח, מנכ"ל עמותת מוסאוא, דחק בנציבה לבקר בנגב ולהפעיל את מנגנוני זכויות האדם לבקרה על הפגיעה בזכויות האדם. ראשי ארגונים רבים, ובהם עו"ד אורנה כהן, נציגת עדאלה, עודד דינר, מנהל המערכות הציבוריות של אמנסטי ישראל, והרב אריק אשרמן מעמותת רבנים לזכויות האדם הצטרפו לבקשה.

כהונת "נציב זכויות האדם של האו"ם" היא אחת מין הבכירות ביותר בארגון האו"ם. פילאי  נולדה בדרום אפריקה ב-1941. היא עו"ד ובעלת תואר דוקטור למשפטים מאוניברסיטת הרווארד. היא מכהנת בתפקיד מאז ספט' 2008 וזהו ביקורה הראשון בישראל בתפקיד זה. במהלך ביקורה בישראל בתאריכים 6 עד 11 בפברואר 2011 קיימה פלאי סדרה של פגישות, ובהן עם הנשיא מר שמעון פרס, סגן ראש הממשלה מר דן מרידור, שר המשפטים מר יעקב נאמן, סגן שר החוץ מר דני איילון, נשיאת בית המשפט העליון הגב' דורית בייניש, חברי כנסת, קציני צבא בכירים ואף עם משפחת החייל החטוף גלעד שליט.