זעם ואכזבה באל עראקיב על החלטת השופט לדחות את הדיון בהארכת מעצרם של אברהים ואחמד אבו מדיע'ם למחר. האם משמשים בתי המשפט כאמצעי דיכוי של התנגדות לגיטימית ?

עלי מציג כדורי גומי שנורו על התושבים, צילום אסף סולטן

השופט קיבל את עמדת התביעה להאריך את מעצרם של החשודים לפחות עד להגשת כתב אישום בדיון מחר. נראה כי בכוונת התביעה להגיש נגד השניים כתבי אישום ולבקש את הארכת מעצרם עד למשפט בטענה של מסוכנות לציבור. בדיון ביום שישי והיום הגישה התביעה לבית המשפט חומר חסוי.

בני משפחת אבו מדיע'ם הביעו אכזבה מהחלטת השופט ומייחסו לנאשמים ולבאת כוחם עוה"ד אורנה כהן מעדאלה. לטענתם בית המשפט פועל בתיאום עם המשטרה ועם הפרקליטות כדי לפגוע בתושבי אל עראקיב ובמאבקם הצודק. עלי אבו מדיע'ם סיפר כי אברהים נעצר כאשר סייע לאשתו שנפגעה מירי של כדורי גומי. לדבריו, הגשת החומר החסוי והגדרתם של השניים כמסוכנים לציבור מוכיחה כי מדובר בניסיון להפליל את השניים מטעמים פוליטיים. "המשטרה צילמה כל מה שהתרחש ובטוח שאפשר לראות בחומר המצולם שאין כל בסיס להאשמות נגדם. מעבר לזה גם לנו יש ראיות." אמר עלי.

השניים תושבי אל עראקיב נעצרו ביום חמישי 10.2.2011 במהלך פינויים בכוח של התושבים על ידי המשטרה ומואשמים באלימות כלפי השוטרים.

הניסיון של טוויל אבו ג'רוול לא מבשר טובות

עמדתה של הפרקליטות ושיתוף הפעולה של בית המשפט בבאר שבע מזכירים את התנהלות המדינה מול שמונת הנאשמים ממשפחת א-טללקה שנעצרו ונכלאו בעקבות מאבקם לבנות מחדש את הכפר טוויל אבו ג'רוול על אדמתם ההיסטורית בגבעות גורל. שמונת בני א-טללקה עצורים כבר כשמונה חודשים מבלי שבית המשפט דן עדיין בראיות. הדיון הבא נקבע ל-9 במרץ 2011.

חומר הראיות הכולל שהגישה המשטרה כולל יותר מ-7000 עמודים, כמות כמעט בלתי נתפסת שמקשה מאד על ההגנה. בנוסף, כתבי האישום שונים מאוד זה מזה בחומרתם וארבעה פרקליטים שונים מיצגים את הנאשמים. אף על פי כן מסרבת הפרקליטות לדון בחומר הראיות הנוגע לכל אחד מין הנאשמים בנפרד ודורשת עסקה כוללת המחייבת את ההגנה "להקריב" חלק מהנאשמים, ללא כל תמורה רק כדי להביא את המשפט לסיום. כתוצאה מכך נגרמים עיכובים חוזרים ונשנים בהתקדמות המשפט.

עמדתה של התביעה המיוצגת על ידי עו"ד יואב עטר גורמת לעיוות דין עצום מכוון שחלק מהנאשמים מואשמים בעברות קלות יחסית.

"למעשה מחזיקה התביעה חלק מהנאשמים כבני ערובה, שמרצים תקופות מאסר ארוכות על עברות קלות שלא הודו בהן ועל אף שהראיות נגדם קלושות" אומר עו"ד צאבר אבו ג'אמע. "זה מצב בלתי נסבל ועיוות דין שחייב להפסק מכוון שכבר עכשיו מרצים חלק מהנאשמים עונשים כבדים יותר מאלה שבית המשפט יכול להטיל עליהם…"

מהתנהלות זו של הפרקליטות והגיבוי שנותן לה בית המשפט עולה תחושה קשה לפיה מנהל מקרקעי ישראל, המשטרה והפרקליטות בסיוע בתי המשפט, עושים יד אחת על מנת לדכא את התנגדות התושבים הבדואים לגזל של אדמתם, הריסת בתים וכפרים שלמים.

עלי אבו מדיע'ם מבטיח שהמכה הזו לא תכריע אותם. תושבי הכפר ימשיכו לעמוד על זכויותיהם ולעשות כל מעשה חוקי שיידרש כדי להגן על אדמתם. הוא ממשיך לקרוא לקהילה הערבית בנגב, לעמוד לצידם. זה מאבק על זכויות הבדואים ולא רק מאבק נקודתי של השבט שלו, הוא אומר.

"ללא התמיכה והסולידאריות של תושבי הנגב היהודים והערבים אנחנו לא נהיה האחרונים שיעברו את הסיוט הזה."

מצגת זאת דורשת JavaScript.

בני משפחת א-טללקה העצורים