מאות ערבים בדואים ופעילים יהודים לזכויות הבדואים הגיעו מרחבי הארץ להשתתף בהפגנה שיזמה ועדת המעקב של ערביי ישראל היום בבאר שבע.

במפגינים היו נשים וגברים מבוגרים וצעירים מאוד, דתיים וחילוניים שיצרו קשת רחבה של זהויות המאפיינות את הבדואים בנגב, כולם מאוחדים בתביעתם לבית ולצדק בישראל.

ההפגנה נערכה מול בית המשפט בבאר שבע ונקבעה לזמן בו נערך בבית המשפט דיון בהארכת צו המניעה שהוציא בית המשפט בשבוע שעבר נגד המשך עבודות הקק"ל באל עראקיב.

נציגים רבים של ועדת המעקב של ערביי ישראל כמו גם חה"כ דב חנין מחד"ש וחה"כ טאלב א-סאנע ממובילי המאבק, עמדו לצד מנהיגי אל עראקיב יוסף אבו זייאד עזיז אבו מדיע'ם והשייח סייח', מנהיגים ומנהיגות בדואים בנגב ומנהיגים פוליטיים ודתיים ארציים של המיעוט הערבי. יחד קראו לשוויון בין יהודים וערבים, לכיבוד זכויות הבדואים באדמה ולפתרונות בהדברות במקום בכוח.

נראה כי במקביל לעלית המדרגה בחומרת המתקפה שהושתה על תושבי אל ערקיב בשבוע שעבר, נחושים גם בציבור הערבי ובקרב פעילי הזכויות היהודים, לבטא אמירה ברורה כנגד הגרוש ומחיקת הכפר אל עראקיב.

יש חשש כבד כי השימוש בכלי נשק לפינוי הפגנות, המעצרים, כתבי האישום ותפיסת החזקה בשטחים השנויים במחלקות, שעל חלקם מתנהל עדין דיון בבתי המשפט, הם ניסיון הפחדה נואל שנועד לסמן לעשרות אלפי בדואים בכפרים הבלתי מוכרים את הצפוי להם אם לא יסכימו לדחיקתם לתוך העיירות שהקימה המדינה.

בנגב רואים מדיניות זו כטרנספר נוסף של הבדואים, המצטרף להיסטוריה של נישול בחסות החוק של הבדואים לתוך עיירות היוצרות חבית נפץ חברתית ופוליטית שתפגע בכל תושבי הנגב.

מעט אחרי השעה 1600 התקבלה ההודעה כי בית המשפט המחוזי ביטל את צו המניעה שעצר את התוכנית לטעת עצים על אדמת הכפר אל-עראקיב. החלטת בית המשפט תאפשר לקרן הקיימת לחדש את העבודות כבר מחר בבוקר. עם זאת, השופטת נחמה נצר מתחה ביקורת על התנהלות המדינה בעניין, ואמרה כי "ראוי שהמדינה תימנע מפעולות שאינן נוגעות לליבת זכותה לסלק פולשים ולשמר את המצב הקיים". היא הדגישה כי קיים חשש שהנטיעות ייצרו מצב בלתי הפיך מבחינת השימוש בקרקע.

מצגת זאת דורשת JavaScript.