מאת: חנין חושיה
מיוחד ל"נא להכיר"

האגודה הערבית לזכויות האדם ציינה את יום זכויות האדם הבינלאומי בערב שהוקדש להריסות הבתים ולהפקעת האדמות בנגב. "א-דאר דאר אבונא"(  "הבית הוא בית אבינו"), כך קראה האגודה הערבית לזכויות האדם למפגש שהתקיים ביום 10/12/2010 במרכז ע"ש המשורר מחמוד דרויש בעיר נצרת. בקהל שגדש את האולם בלטה נוכחותם של צעירות וצעירים שהגיעו מכל האזור שבין העיר אום אלפחם ונצרת.

הפאנל התייחס להריסת הבתים בכפרים הלא מוכרים בנגב ובמיוחד בכפר "אלעראקיב",

הדיון בפאנל הדגיש את זכויות האדם הבסיסיות שמופרות בנגב , הזכות לחיים בכבוד, הזכות לקורת גג.

הערב שהתחיל בסביבות השעה 19:30 נפתח בהקרנת סרט קצר בשם "גנראטור". מקור השם בגנראטורים שמספקים חשמל בכפרים הלא מוכרים בנגב וכבר מזוהים איתם, אבל מרמז גם על הרצון "לעשות רעש" ולא לתת להפקעות לעבור בשתיקה.  הסרט סיפר את סיפורם ואסונם של התושבים שגרים בכפרים האלה, ובמיוחד של תושבי הכפר "אלעראקיב" שנהרס כבר שבע פעמים השנה.

הסרט תיאר את מאפייני החיים בכפרים ואת הישרדותם של התושבים בתנאים של מחסור במים, חשמל, בטחון, וזכויות אדם בסיסיות.

הסרט היטיב להעביר את תחושת האסון המלווה את ההריסות ואת הפקעת האדמות .

שאאב עבד

אחרי סיום הסרט שהשאיר רושם ברור על המשתתפים, הופיעו בזה אחר זה רים תלחמי ושאאב עבד. תלחמי בת ירושלים (אל-קודס) הופיעה עם שירים שדיברו על הקשר לאדמה ועל זכויות אדם ויצרה קשר מצוין עם הקהל.

שאאב עבד הוא משורר מלחין וזמר ותושב העירה חורה בנגב שמכיר מקרוב את סבל התושבים בכפרים הלא מוכרים. הוא קורא לשירי המחאה וההתנגדות שלו "צעקות של מחאה". שיריו עוררו התרגשות רבה והקהל הצטרף אליו בשירה.

מאז תחילת המאבק באלעראקיב, נשמר קשר טוב בין צעירים ערבים בצפון ובין תושבי הכפר וערבים תושבי הנגב. הקשר נשמר באמצעות ארגונים שונים כמו "האגודה הערבית לזכויות האדם" שארגנה את הערב הזה, ובא לידי ביטוי בפעולות שונות.

בקיץ ביקרו צעירים ערבים מצפון בכפרים הלא מוכרים וחילקו ציוד בי"ס לילדים ולילדות רבים. צעירים מהצפון הגיעו לאלעראקיב בכל פעם שהממשלה הרסה אותו ועזרו בבנייתו מחדש.

ערביי הצפון עושים מאמצים לטפח את הקשרים ואת הסולידאריות עם ערביי הדרום. ברור היום לערביי הצפון והדרום גם יחד שהם ניצבים בפני אתגרים דומים וכי שמירה על אחדות עשויה להקשות על המדינה להמשיך את הרס הבתים ואת ההפקעות בנגב ובגליל. אחד הכלים החשובים ליצירה של סולידאריות ושתוף פעולה כזה הוא קיום אירועים המספקים מידע ומעבירים את תחושות התושבים בקהילות ערביות אחרות בארץ.